piątek, 13 lipca 2012

"Deklaracja"- Gemma Malley

 

Aktualnie nie ma takiej księgarni, w której nie zobaczyłabym jakiejś antyutopii, dystonii, czy innego tworu o podobnej tematyce. Wiele z tych tytułów to nic innego, jak próba wzbogacenia się na żyle złota, czyli pomysłu w niezrozumiały sposób przypominającego „Igrzyska śmierci”. Sięgając po „Deklarację” miałam obawy, że to kolejna powiastka o nastolatce, która poznaje tajemniczego chłopca i musi walczyć o miłość. Okazuje się, że Gemma Malley poszła jednak o jeden krok, a może nawet dwa, dalej i zdecydowała się na coś nieco innego.

"Gdy świat był podzielony na legalnych i nadmiary..." 

Po wielu latach eksperymentów, naukowcom udaje się stworzyć recepturę specjalnego leku, który daje nieśmiertelność. Z biegiem czasu głowy państw zdają sobie sprawę, że ludzi na Ziemi jest zbyt wiele, więc wprowadzają Deklarację zabraniającą posiadania potomstwa. Niektórzy złamali dane słowo, więc ich dzieci nazwano nadmiarami i wysłano do specjalnych "szkół", gdzie mają poznać Swoje Miejsce. Anna jest jedną z tych "uczennic", od najmłodszych lat karmią ją kłamstwami, że nadmiary są niekochane i zbędne. Dziewczyna w to wierzy, ale wszystko się zmienia, gdy do Grange Hall przybywa Peter, który przekazuje prawdę o tym, jak powinno wyglądać życie nadmiarów. 

Na początku wręcz muszę  napisać o okładce, bo obrazek na niej się znajdujący to metafora, która idealnie oddaje treść książki. Dla tych, co nie wiedzą- Anna ma na ciele znamię w kształcie motyla. Jako nadmiar dziewczyna jest więziona w szarym, ponurym ośrodku, gdzie wyjątkowo zła dyrektorka uczy Annę zachowania, dzięki któremu odpracuje Grzechy rodziców. Większość powieści opisuje właśnie wewnętrzną walkę głównej bohaterki, która myśli, że nie zasługuje na przyjaźń.

Fabuła powieści jest genialnie skonstruowana. Nie ma niepotrzebnych dłużyzn, każda kartka ma swój przekaz. Na szczęście autorka nie poszła na łatwiznę, bo choć wątek miłosny jest, to nie narzuca się, a tylko uzupełnia akcję. W "Deklaracji" najważniejsza jest postać Anny, która swoim charakterem może nie urzeka, ale to zrozumiałe biorąc pod uwagę fakt, że od dziecka przekonywano ją o bezużyteczności nadmiarów.Według mnie, najlepsi są bohaterowie drugoplanowi, bo ich działania nadawały książce dynamizmu i nieprzewidywalności. Warto też zaznaczyć, że "Deklaracja" jest jedną z niewielu historii, które swoim zakończeniem niemal całkowicie mnie zaskoczyły.

Nic złego nie mogę powiedzieć także o narracji, którą uważam za ogromną zaletę, ponieważ na kilku pierwszych stronach to Anna w pamiętniku opowiada o swoim życiu. Gdy nastolatka odkłada dziennik, główną rolę gra narrator wszechwidzący, który w naturalny sposób przedstawia wydarzenia- za to ogromne brawa dla Gemmy Malley. Szkoda, że o autorce nie ma nawet jednego słowa w książce albo na stronie wydawcy. Chętnie dowiedziałabym się czegoś o tej pisarce, a tak poznać ją można tylko poprzez trylogię o Annie.

Bez zbędnego przynudzania- "Deklaracja"  jest świetna! Nie mogę doczekać się, kiedy sięgnę po kolejny tom ("W sieci"), który od niedawna można zobaczyć na sklepowych półkach. Powieść oceniam na 9/10, bo oprócz rozrywki dostarczyła również kilku ważnych pytań, które podczas lektury trzeba sobie zadać.

21 komentarzy:

 1. Zaczęłam czytać, ale nie coś innego zwróciło moją uwagę, dlatego przestała, ale zamierzam do niej wrócić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Od dawna na nią poluję. :3

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i również mi się podobała, ostrzegam jednak, że druga część trochę gorsza.;/

  OdpowiedzUsuń
 4. No oczywiście, że muszę przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 5. Tylko mi się coś obiło o uszy odnośnie tej książki i w sumie tyle, ale skoro twierdzisz, że jest świetna to może pryzjrzę się jej bliżej :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwszy raz ją widzę, ale muszę przyznać, że zainteresowałaś mnie tą recenzją.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapowiada się bardzo ciekawie. Z pewnością sięgnę.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapowiada się baardzo ciekawie ;]
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. książka w planach.. tylko jak zwykle nie wiem, kiedy uda mi się ją dorwać ;]

  OdpowiedzUsuń
 10. Książkę muszę przeczytać i juz od dawna to mówię, i na mówieniu się kończy :D Ale przeczytam! :D

  A no i o co chodzi z tym komentarzem autora?

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam i także wysoko oceniłam. Żałuję, że nie udało mi się dostać "W sieci", ale na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam tą książkę, "w sieci" też jest nie zła ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, ale bardzo podoba mi się okładka i Twoja recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam ją już dawno za sobą, jest świetna! : D

  OdpowiedzUsuń
 15. Na książkę poluję już od dłuższego czasu, chociaż na samym początku jakoś nie bardzo zwracałam na nią uwagę.

  Recenzja świetna i bardzo zachęcająca. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. Do przeczytania obowiązkowo!

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie czytałam dotychzas niczego w tym stylu, a ta książka mnie zaintrygowała. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Pomimo świetnej recenzji i super oceny, ja póki co się wstrzymam.

  OdpowiedzUsuń
 19. Zapraszam do siebie na wygrywajkę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Zamierzam przeczytać "Deklarację" :)

  OdpowiedzUsuń