sobota, 4 lutego 2012

"Zapomniane"- Cat Patrick


„Przyszłość jest dla mnie stracona, teraźniejszość to przygoda, a przeszłość- wspomnienie…”

London ma nietypowy dar- nie pamięta przeszłości, nawet wczorajszego dnia, ale widzi przyszłość- wie, co ją czeka za kilka lat. Wydarzenia minionego dnia samoczynnie kasują się o godzinie 4:33. Tylko notatki wykonywane przez London codziennie wieczorem przypominają kim ona jest. Także mama oraz najlepsza przyjaciółka, Jamie, pomagają dziewczynie w oswajaniu się z niezwykłą codziennością. Niestety nawet medium, które wspomina przyszłość nie może przewidzieć wszystkiego…  London nawiedza sen, który niszczy wszystko, w co dotąd wierzyła. Mama kłamie, a Jamie się oddala. Tymczasem w szkole pojawia się nowy chłopak, którego dziewczyna nie chce zapomnieć. London zamierza w końcu poznać przeszłość i zrozumieć swój dar, tylko kto jej pomoże?

 „Zapomniane” ma wiele bohaterów, o których chciałoby się zapomnieć, ale mimo wszystko to oni nadają książce charakter. Jamie, przyjaciółka London w jednej chwili rozśmieszała, w drugiej była irytująca. To postać pełna sprzeczności, ale jest lepsza od mamy głównej bohaterki, której autorka odebrała osobowość. Jednak nie jest źle, do London nie mam szczególnych zastrzeżeń, podobnie, jak do Luke’a, którego kreacja bardzo pisarce się udała. Bohaterowie epizodyczni również są naturalnie opisani, więc to zasługuje na pochwałę. A jak jest z fabułą?

Przyznam szczerze, że na początku spodziewałam się książki o tematyce fantasy, ale wielkim zaskoczeniem była dla mnie opisana przez Cat Patrick historia. Autorka całkowicie mnie zaskoczyła swoją opowieścią. „Zapomniane” nie zawiera żadnych wilkołaków, wampirów, elfów, czy innych paranormalnych istot. Odnaleźć można obyczajówkę i dziewczynę z niezwykłym talentem. 

 „A potem o nim zapomnę” (str. 39)

Niestety na tym kończą się niespodzianki. Jestem zawiedziona, że najistotniejszy wątek- pochodzenie daru London został potraktowany powierzchownie i nie był odpowiednio rozwinięty. Także końcowe rozdziały zostały opisane w skrócie, bez ważnych szczegółów. Cat Patrick musi jeszcze dopracować tworzone historie, ale jak na debiutującą pisarkę nie jest najgorzej.

Język w jakim autorka prowadzi historię jest bardzo prosty. Na początku odstraszały mnie młodzieżowe słowa typu „dzienks”, ale z czasem nie zwracałam na to uwagi, było to tło, które nie przeszkadzało. Cała książka pisana  jest lekkim stylem i, nie wiadomo, kiedy zamyka się przeczytaną już powieść. 

Oprawa graficzna jest zdecydowanie na plus. Okładka, która już samym cytatem może przekonać do przeczytania. Także kolory i intrygujący tytuł mają w sobie coś, co prosi o sięgnięcie po „Zapomniane”. W środku również jest nienagannie, a dość duże litery ułatwiają czytanie. Nie znalazłam też żadnych rażących błędów, więc nie mam zastrzeżeń do tłumaczenia.

„Zapomniane” to lekka lektura, którą szybko się czyta. Choć książka ma kilka minusów, moja ocena to 8/10. Polecam szczególnie młodzieży, która jest zmęczona seriami po nie wiadomo ile części, gdyż „Zapomniane” to opowieść zamknięta w jednym tomie i kontynuacja nie jest planowana. Warto wspomnieć o tym, że prawa do ekranizacji książki zakupił Paramount Pictures, a w rolę głównej bohaterki  wcieli się nominowana do Oscara Hailee Steinfeld.

24 komentarze:

 1. Ja także już po lekturze i książka bardzo mi się podobała:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo bym chciała przeczytać tę książkę po przeczytaniu recenzji :) Mogłybyśmy informować się o wpisach? [maggie-recenzuje]

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja tą książkę mam dopiero w planach, ale już w tym tygodniu zamierzam ją dorwać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam na nią ogromną ochotę. Słyszałam o niej wiele dobrego i mam nadzieję, że się nie zawiodę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Po tylu pozytywnych recenzjach aż się prosi o przeczytanie;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy ja wiem? Takie książki ostatnio omijam szerokim łukiem, bo praktycznie się ich boję, ale kiedyś? Czemu nie.

  OdpowiedzUsuń
 7. wiele już dobrego słyszałam o tej książce i jeśli tylko znajdę czas, chętnie dopiszę ją do swojej listy :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Powracam do wielu scen z tej książki. Nie mogłam zdzierżyć przyjaciółki głównej bohaterki i właśnie tego „dzienks”.
  Dobrze, że to jednotomówka :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Cały czas się nad nią zastanawiam i przekonac nie mogę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja także mam w planach, choć nie wiem czemu odkładam jak mogę.
  Obserwuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Chyba się skuszę:
  a) ciekawa tematyka
  b) cytat ze str. 39
  c) coś nowego
  d) śliczna okladka

  OdpowiedzUsuń
 12. Naprawdę, jednotomowa? To zadziwiające... Ale brzmi bardzo ciekawie, kojarzy mi się z filmem "50 pierwszych randek", gdzie bohaterka też zapominała każdy dzień, z tą różnicę, że ona "zatrzymała się" na konkretnym dniu, w którym miała wypadek. Na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo chciałabym w przyszłości przeczytać tę pozycję, wygląda na nietuzinkową. ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam podobne odczucia co do tej lektury :D Jest fajna, ale ma kilka minusów, a najbardziej zasmuciło mnie tak niewielkie poruszenie kwestii pamięci głównej bohaterki ;)

  Pozdrawiam ! :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Zazdroszczę Ci że miałaś okazję już do przeczytania mimo kilku jej wad.

  OdpowiedzUsuń
 16. Jestem już po przeczytaniu tej lektury i muszę przyznać, że bardzo mi się podobała. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Cóż do młodzieży (niestety) już nie można mnie zaliczyć, jednak i tak z chęcią zapoznam się z książką. Jednotomówka i nie zły pomysł, mimo pozostałych minusów przemawiają do mnie :)Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 18. Mam na nią ogromną ochotę już od dawna, Ty jeszcze bardziej mnie zachęciłaś;) Muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 19. Podobała mi się bardzo ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Moja siostra ją sobie kupiła, więc w najbliższym czasie ją przeczytam. Kicia1030 [magic--books]

  OdpowiedzUsuń
 21. Z tą książką mam zamiar spotkać się osobiście, więc mam nadzieję, że mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 22. To książka, którą chcę przeczytać w najbliższym czasie :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Mam ogromną chrapkę na tę powieść i w najbliższym czasie muszę ją nabyć :).

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 24. Spotkanie z tą historią dopiero przede mną i o ile z początku nie mogłam się go doczekać, to teraz mój zapał zaczyna słabnąć.

  OdpowiedzUsuń