poniedziałek, 28 maja 2012

"BZRK"- Michael Grant

BZRK

„Pozwól, że opowiem ci o nano.” (str. 44)

Gdy wejdziesz w świat nano, już nic nie będzie takie samo. Którą stronę wybierzesz- nanoboty, kierowane przez tikerów, czy bioty połączone z BZRK? Codziennie toczy się ogromna wojna, ale ty jej nie możesz nawet dostrzec…

„Co ważniejsze: wolność czy szczęście?” (str. 43)

Michael Grant ma charakterystyczny styl tworzenia fabuły; najpierw wrzuca czytelnika na głęboką wodę i już na początku można poznać wiele interesujących wątków. Z czasem autor coraz bardziej wszystko komplikuje, więc czytanie książek Granta przypomina oglądanie dobrego thrillera- chwila nieuwagi i już nie wiesz, co się dzieje. 

„Co to, jakaś gra?” (str. 43)

„BZRK” przypomina „GONE”, ale nie mam tu na myśli fabuły. Nowa powieść Granta, podobnie jak w jego „GONE”, ma swój własny, niepowtarzalny świat oraz nietuzinkowych bohaterów. Jeśli mam być szczera, to moim zdaniem „BZRK” jest nawet lepsze. Postacie są tu bardziej dopracowane, mają swoje marzenia i plany.

Głównymi bohaterami jest dwójka nastolatków- szesnastoletnia Sadie i jej rówieśnik Noah. Ci, którzy czytali inne książki autora, wiedzą, że akcja nie kręci się tylko wokół tych postaci. Można poznać losy przyjaciół i wrogów, ich historię  oraz punkt widzenia.  

Nieraz obawiałam się o losy Johna i Sylvii. Autor czasami lubi eliminować lubianych bohaterów. Cała historia dzięki temu zyskuje, zmusza do uważnego czytania. Powieść jest dynamiczna, pełna zwrotów akcji. Nie było żadnego nudnego momentu. Książkę czyta się niezwykle szybko, ułatwia to język utworu oraz interesująca intryga. Wiadomo, że „BZRK” to wstęp do czegoś bardziej skomplikowanego niż mogłoby się na początku wydawać.

Opisanie całej fabuły lub choćby jej część zepsułoby całą tajemniczość powieści. Każdy sam musi etapami narzuconymi przez autora poznawać świat nano. Czy „BZRK” to coś nowego? Tak, nawet jeśli ktoś zobaczyłby jakieś podobieństwo do innej historii, musiałby przyznać, że mimo wszystko Michael Grant do swojej książki dodał jakiegoś powiewu świeżości. Pisarz znane wątki przemienia w nowe, widać, że ma wiele pomysłów. Wstęp do nowej serii jest bardzo obiecujący. Kto wie, co też Grant wymyśli. Należy się szykować na wiele niespodzianek. Szkoda tylko, że premiera drugiej części za oceanem jest dopiero w przyszłym roku.

„BZRK” to książka chaotyczna i poplątana, oczywiście w pozytywnym sensie. Fanom „GONE” nowe dzieło Michaela Granta potrzebne jest jak powietrze! Polecam również tym, którzy lubią thrillery oraz zaczytują się w oryginalnych antyutopiach.

Moja ocena: 10/10.


sobota, 26 maja 2012

Zapowiedzi na czerwiec i lipiec

Szkoda, że "Miasto Zagubionych Dusz" Cassandry Clare zostanie wydane dopiero w listopadzie, ale w czerwcu i lipcu również jest wiele interesujących premier. Co można przeczytać latem? Między innymi "Burzę" z ładną inaczej, w porównaniu z oryginalną okładką, oprawą graficzną. Na półkach będzie też można znaleźć "Czas pomiędzy nami" i "Dotyk Julii" (drobny szczegół: w oryginale bohaterka nazywa się Juliette). Nie zabraknie też kontynuacji znanych już serii. Wydawcy uznali chyba, że mitologia jest teraz na topie, bo fani Riordana mogą poczytać trochę o mitologii egipskiej w "Cieniu węża", a fanki "Romea i Julii" na tle Troji pewnie z chęcią poznają dalsze losy Heleny w "Wędrówce przez sen" pióra pani Angelini. Licząc "Wyzwanie" z "mitologią indyjską" w edycji Colleen Houck jest i trzecia opowieść z mitologicznymi wątkami. Krótko mówiąc, będzie w czym wybierać, a to nie wszystko, przecież premier będzie znacznie więcej, więc na co Wy najbardziej czekacie?


Poniżej kilka wybranych zapowiedzi :


 
 Opis wydawcy:
"Rok 2009. Dziewiętnastoletni Jackson Meyer jest zwyczajnym nastolatkiem, studiuje, ma dziewczynę... i potrafi podróżować w czasie. Lecz ta umiejętność nie ma nic wspólnego z tym, co ogląda się w filmach – jego skoki nie zmieniają teraźniejszości, ani nie powodują żadnych zakłóceń w Kosmosie. Do czasu... Nadchodzi bowiem dzień, gdy nieznajomi mężczyźni napadają na Jacksona i jego ukochaną Holly, a podczas brutalnej szarpaniny dziewczyna zostaje poważnie ranna. Przerażony i spanikowany Jackson cofa się do roku 2007, lecz ten skok okazuje się inny niż wszystkie. Chłopak zostaje uwięziony w przeszłości. Jackson, chcąc uratować Holly, nie ustaje w rozpaczliwych próbach odnalezienia drogi powrotnej do swojego czasu, lecz po serii niepowodzeń godzi się z losem i postanawia dowiedzieć się więcej o swoich umiejętnościach. Jednak ludzie, którzy strzelali do Holly w roku 2009, depczą mu po piętach – Wrogowie Czasu nie cofną się przed niczym, aby wcielić młodego podróżnika w swoje szeregi. Przystąpi do nich... albo zginie. Wyścig z czasem właśnie się rozpoczął! „Rozwijająca się w zawrotnym tempie akcja tego szpiegowsko-romantycznego thrillera dostarcza tak wielkich emocji, że po zakończeniu lektury nie marzy się niczym innym, tylko o skoku w przyszłość i pochłonięciu następnej powieści z tego cyklu” Entertainment Weekly Do czasu... Nadchodzi bowiem dzień, gdy nieznajomi mężczyźni napadają na Jacksona i jego ukochaną Holly, a podczas brutalnej szarpaniny dziewczyna zostaje poważnie ranna. Przerażony i spanikowany Jackson cofa się do roku 2007, lecz ten skok okazuje się inny niż wszystkie. Chłopak zostaje uwięziony w przeszłości. "

Premiera: 13. 06. 2012 


 Opis wydawcy:
Nastoletnia dziewczyna zakochuje się  w chłopaku z niedalekiej przyszłości, który potrafi błyskawicznie przenieść ją w dowolne miejsce na świecie. Ta sama wyjątkowa zdolność do podróżowania w czasie i przestrzeni, która ich połączyła, w pewnym momencie ich rozdzieli. Oboje wiedzą, że chłopak będzie musiał wrócić tam, skąd przybył.

Premiera: 14. 06. 2012    


 
 Opis wydawcy:
Nikt nie wie, dlaczego dotyk Julii zabija.
Bezwzględni przywódcy Komitetu Odnowy chcą wykorzystać moc dziewczyny, aby zawładnąć światem. Julia jednak po raz pierwszy w życiu się buntuje. Zaczyna walczyć, bo u jej boku staje ktoś, kogo kocha.
Premiera: 27. 06. 2012     



Teraz czas na kontynuacje.

 UWAGA! Opisy zawierają spoilery z poprzednich tomów!


Opis wydawcy:
Jest rok 2140. Walka przeciw starzeniu się społeczeństwa została wygrana. Ludzie mogą już żyć wiecznie.
Nie wszyscy jednak wierzą, że nieskończone życie to jedyny wybór. Powstaje ruch oporu, który zwalcza ideologię wiecznej młodości.
Peter zostaje uwikłany w konflikt nie tylko z totalitarnym rządem, ale także, co gorsza, z własną rodziną.
Czy uda mu się być lojalnym wobec najbliższych, wobec Anny?
Jaką szokującą prawdę kryją w sobie mury Pincent Pharma?

 Premiera: 07. 06. 2012


Opis wydawcy:
Serce Kelsey zostało złamane, pradawne zaklęcie - nie.

Po powrocie do domu dziewczyna próbuje zapomnieć o indyjskim księciu Renie i poukładać sobie życie na nowo. Jednak mroczne siły nie zostały pokonane, a niebezpieczeństwo czai się na każdym kroku. Kelsey musi wrócić do Indii - tym razem z niepokornym bratem Rena, Kishanem, nad którym również ciąży klątwa.

Czy Kelsey zdnajdzie odwagę, by uwierzyć w miłość i stanąć do walki ze złem? Czy to wyzwanie przybliży całą trójkę do złamania zaklęcia, czy przeciwnie - pozbawi ich złudzeń?


Premiera: 13. 06. 2012


Opis wydawcy:
Odkąd młodzi magowie Carter i Sadie Kane nauczyli się, jak postępować ścieżką starożytnych egipskich bogów, wiedzieli, że odegrają ważną rolę w przywracaniu Maat – porządku – w świecie. Nie spodziewali się jednak, że świat stanie się aż tak bardzo chaotyczny. Wąż Chaosu, Apopis, uwolnił się i grozi zniszczeniem świata za trzy dni. Magowie są podzieleni. Bogowie znikają, a ci, którzy pozostali, są słabi. Walt, jeden z najzdolniejszych uczniów Cartera i Sadie, ma przed sobą krótkie życie i już czuje, że jego siły słabną. Ziya jest zbyt zajęta opieką nad zgrzybiałym bogiem słońca Ra, żeby naprawdę pomóc. Czego może dokonać dwójka nastolatków i grupka ich jeszcze młodszych uczniów?
Być może istnieje sposób na powstrzymanie Apopisa, jest on jednak tak trudny, że może kosztować Cartera i Sadie życie – nawet jeśli im sie powiedzie. Aby mieć szanse powodzenia, muszą zaufać psychotycznemu magowi, że ich nie zdradzi albo, co gorsza, nie pozabija. To zadanie jest szaleństwem. Cóż, oni są szaleni.
Zabawne sytuacje, niezapomniane potwory, nieustannie zmieniająca się drużyna przyjaciół i wrogów – w Cieniu węża tempo akcji nigdy nie zwalnia; trzeci tom jest wciągającym i w pełni zadowalającym dopełnieniem trylogii Kronik Rodu Kane.

Premiera: 13. 06. 2012


 
 Opis wydawcy:
 Nic nie zostało rozstrzygnięte.

Niczego nie da się rozstrzygnąć bez wojny.

W ten sposób zbudowano Wszechświat.

Trzecia i ostatnia część serii „Strażnicy Veridianu”. Tym razem narratorami powieści są Matt i Rochelle.

Zakon Chaosu wzrósł w siłę. Lathenia, wciąż wściekła z powodu śmierci ukochanego Marduka, nie chce dłużej czekać i wypowiada Straży ostatnią bitwę. Stawką jest kontrola nad wszystkimi światami... Oszalała bogini nie cofnie się przed niczym, by zrealizować swój cel. Członkowie Straży są w poważnych kłopotach – muszą odnaleźć zaginiony klucz, który pozwoli otworzyć zbrojownię w mitycznym Veridianie. Ale to nie jedyny problem. W ich szeregach ukrywa się zdrajca. Narastająca niepewność i podejrzliwość utrudniają Strażnikom skuteczne działanie. Zbliża się czas wypełnienia proroctwa, czas ostatecznego starcia z Lathenią... Kto ze Strażników okaże się akolitą Chaosu? Kto zdradzi w godzinie najwyższej próby?

Premiera: ??. 06. 2012

Opis wydawcy:
Wendy, następczyni tronu królestwa, musi poślubić księcia Vittra. To jedyny sposób, żeby ocalić Trylle przed ich śmiertelnym wrogiem i zapobiec krwawej wojnie z niepokonanym przeciwnikiem. Lecz myśl o tym, że przyjdzie jej opuścić miejsce, które stało się jej domem, jest nie do zniesienia...

Pożegnała się już ze swoją pierwszą miłością, czy teraz przyjdzie jej poświęcić drugą? Czy będzie musiała wyrzec się uczucia do Lokiego, tak jak wcześniej wyrzekła się miłości do Finna? Czy czeka ją najtrudniejszy wybór: z którym z nich zostanie na zawsze…

Jeśli tylko ich magiczny świat ma przed sobą jakieś „na zawsze”. Przyszłość Trylli leży w rękach Wendy - pod warunkiem że odważy się o nią walczyć…

Premiera: 03. 07. 2012



Na koniec:
 
Opis wydawcy:
Mieszkają w amerykańskim miasteczku, chodzą do liceum i są… potomkami greckich bogów. Przeklętymi kochankami połączonymi przeznaczeniem, rozdzielonymi klątwą antycznych bogiń zemsty.

 Helena wie już, że tylko ona – potomkini Heleny Trojańskiej – może przerwać odwieczny cykl zemsty i uwolnić od klątwy siebie i swoją boską rodzinę.
Nocą wędruje przez bezkresną krainę Podziemia. W dzień walczy z potwornym zmęczeniem i coraz bardziej traci siły – fizyczne i duchowe. Nie dałaby rady wracać tam co noc – gdyby nie Lucas.

Lecz Lucas bardzo się zmienił i Helena nie jest już pewna jego uczuć. Czy Orion, nowy chłopak w szkole, pomoże jej walczyć dalej i powstrzymać gniew Furii?

Świat antycznych bogów coraz bardziej przenika się ze światem śmiertelników, a życie Heleny pogrąża się w chaosie. Lecz najgorsza jest świadomość, że nie potrafi zapomnieć o Lucasie… i że wciąż myśli o Orionie. Że kocha ich obu.
Czy jest gotowa oddać za nich życie? 

Premiera: 17. 07. 2012 (jeśli nie przełożą i tego tytułu)


***

Jak widać, na wakacjach będzie wiele nowości i kontynuacji. Ciekawe tylko, ile z tych zapowiedzi zostanie wydane na czas? Ostatnio przeglądałam katalogi wydawnictw i zauważyłam, że jakieś pięćdziesiąt procent premier przesuwa się o miesiąc, dwa lub nawet pół roku! Lepiej późno niż wcale... Otóż niedawno kupiłam i przeczytałam "Siłę trucizny". Tom drugi ("Dotyk magii") miał ukazać się 18 maja. Czekam, czekam, idę do sklepu i szukam, w księgarni internetowej książka jest niedostępna. Cisza. Niedawno weszłam na stronę wydawnictwa, a tam... Wiadomość, że kolejne tomy zostaną wydane w formie ebooków! Coraz częściej wydawcy nie kontynuują rozpoczętych serii, co uważam za brak szacunku do czytelników. Mimo ładnej okładki, ciekawego opisu i pozytywnych recenzji (niekoniecznie w tej kolejności), zanim kupię i przeczytam jakąś nową powieść, sprawdzę z jakiego jest wydawnictwa oraz jakie są szanse na wydanie kolejnych części. Chyba najlepiej czytać "jednotomówki", tylko szkoda, że obecnie królują długie serie (ewentualnie trylogie).

poniedziałek, 14 maja 2012

TOP 10: Książki fantastyczne


 Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu na blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj nowego tematu na dany tydzień.



Według mnie dość trudno ułożyć Top 10 książek fantastycznych, bo czy paranormal romance bądź antyutopie to fantastyka? Czy gdy w powieści jest jakiś fantastyczny wątek to od razu można zaszufladkować ją do fantastyki? Nie marudząc więcej; w poniższej liście wybrałam 10 tytułów, ale nie zawiera ona wszystkich lubianych przeze mnie książek fantastycznych.


Igrzyska śmierci - Collins Suzanne
Tej powieści nie muszę chyba nikomu przedstawiać. Nawet jak ktoś nie czytał tego cudeńka mniej-więcej zna fabułę. Oczywiście papierowa wersja dużo lepsza od filmowej.


Nowa Ziemia. Świat po wybuchu - Baggott Julianna
Nowość książkowa i (według mnie) jedna z najlepszych wydanych ostatnio anyutopii. Nie lubię porównywać książek, ale jeśli lubicie klimat "GONE" i "Igrzysk śmierci" to "Nowa Ziemia" jest lekturą idealną. Tak na marginesie, niedługo recenzja na blogu.


Więzień labiryntu - Dashner James
Były antyutopie, a teraz czas na jakąś dystutopię. "Więzień labiryntu" to dobry thriller, tylko zastanawiam się, kiedy w końcu wydadzą tę kontynuację?


Gone. Zniknęli. Faza pierwsza: Niepokój - Grant Michael
Kiedy ja to czytałam? Już nawet nie pamiętam. Muszę odświeżyć sobie serię, bo wielkimi krokami zbliża się premiera tomu piątego.


Ognisty tron - Riordan Rick
Ze wszystkich serii i trylogii Riordana, uważam że "Ognisty tron" jest najlepszą książką tego autora. Warto poznać świat Sadie i Cartera pełen wątków z mitologii egipskiej (z przymrużeniem oka).


Królestwo cieni. Trylogia Moorehawke 2 - Kiernan Celine
Szkoda, że "Trylogia Moorehawke" nie jest tak znana, a szkoda bo naprawdę warto przeczytać te książki. Uwielbiam styl Celine Kiernan. Uważam, że część druga ("Królestwo cieni") jest najlepsza, ale cała trylogia to arcydzieło, więc szczerze polecam.


Hobbit - Tolkien John Ronald Reuel
Klasyk, do którego nieraz wracam.O ekranizację się nie martwię, bo Peter Jackson świetnie wyreżyserował "Władcę Pierścieni", więc jestem pozytywnie nastawiona do filmowego "Hobbita".


Strażnicy Veridianu 1. Straż - Curley Marianne
Podróże w czasie, pilnowanie historii, magia i przygoda. Polecam!


Zieleń Szmaragdu. Trylogia czasu - Gier Kerstin
Kolejna trylogia z podróżnikami w czasie w roli głównej."Trylogia czasu" zawiera wiele intrygujących zagadek, a humor Kerstin Gier potrafi rozjaśnić nawet najbardziej pochmurny dzień. Jeśli w Polsce wydadzą jeszcze jakieś inne książki tej autorki na pewno po nie sięgnę.


Mechaniczny książę - Clare Cassandra
Książka wymieniona jako ostatnia, ale nie znaczy, że gorsza! Osobiście wyżej cenię sobie trylogię "Diabelskie Maszyny" niż kontynuację "Darów Anioła", bo"Miasto Upadłych Aniołów" to już nie to samo... Po przeczytaniu "Mechanicznego Księcia" nie wiem, czy doczekam się trzeciego tomu, który w USA wydadzą dopiero w listopadzie 2013, a w Polsce zapewne pół roku później. Na pocieszenie napiszę tylko, że dla okładki "Mechanicznej Księżniczki" jest jeszcze nadzieja,  bo oprawa graficzna drugiej części jest nawet ładna, więc możliwe, że tom trzeci ukaże się później, ale nie będzie straszył swoim wyglądem tak, jak większość polskich wydań książek Cessie.


Przepraszam, że nie odwiedzałam i nie komentowałam Waszych postów, w tym tygodniu postaram się przeczytać Wasze recenzje.
Dziękuję April, Flouube, Nevermore, Justilli, little.decoy7  za zaproszenie mnie do zabawy oTAGowani, ale ostatnio przez kilka dni miałam grypę, więc nie mogłam odpowiedzieć na Wasze pytania. Mam nadzieję, że w następnej blogowej zabawie będę już uczestniczyć.


Na zakończenie, klip, który przypomina mi "Mechanicznego Księcia":

poniedziałek, 7 maja 2012

Stosik nr 1

Witam!
Z racji tego, że w kwietniu się nie popisałam i na blogu ukazały się tylko trzy recenzje, postanowiłam pokazać książki, które w poprzednim miesiącu oraz na początku maja "zamieszkały" w mojej domowej biblioteczce.



Od góry:
01."Wielki marsz" Stephen King- gdy zobaczyłam w Biedronce, od razu wrzuciłam do koszyka.
02."Komórka" Stephen King- mam radę dla tych, co nie czytali jeszcze żadnej książki Kinga, a zamierzają poznać twórczość tego pisarza: nie zaczynajcie od "Komórki", bo możecie się zniechęcić do mistrza grozy i horroru. Niestety, ale ten tytuł należy do słabszych książek autora.
03."Cztery pory roku" Stephen King- od dawna chciałam mieć na swojej półce "Skazanych na Shawshank".
04."Tajemnica Gaudiego" Esteban Martin, Andreu Carranza- za grosze, z Biedronki.
05."Arabska pieśń" Leila Aboulela- jw.
06."Zamieniona" Amanda Hocking- po promocji, przeczytałam i uważam, że była to próba połączenia Harry'ego Potterr'a ze "Skrzydłami Laurel".
07."Zdradzona" Amy Meredith- poprzednie tomy mam, więc i ten kupiłam, bo był po promocji.
08."2012" Praca zbiorowa- dodatek od Empika z okazji Światowego Dnia Książki.
09."Delirium" Lauren Olivier- według mnie to jedna z lepszych wydanych ostatnio antyutopii.
10."7 razy dziś" Lauren Olivier- powieść trochę gorsza od "Delirium", ale i tak jest ładnie napisana. Polecam książki tej autorki.
11. "Cienie na księżycu" Zoe Marriott- azjatycka wersja Kopciuszka. [RECENZJA]
12."Jutro 5. Gorączka" John Marsden- poprzedni tom troszkę skrytykowałam, ale okazało się, że część piąta jest bardziej przemyślana i zaskakująca.
13. "Mroczna łaska" Melissa Marr- postanowiłam, że w końcu muszę skończyć jakąś serię.
14."Świetliste cienie" Melissa Marr- jw.
15."Siła trucizny" Maria V. Snyder- powieść lepsza niż się spodziewałam. Nic dziwnego, że na blogach było tyle pozytywnych recenzji.
16."Śmiertelne napięcie" Alex Kava- dobre oceny na blogach przekonały mnie do zakupu.
17."Osaczona" Tess Gerritsen- jw.
18."Spadkobiercy" Kaui Hart Hemmings- już od rana biegłam do Biedronki, aby nikt nie wykupił tej książki.
19."Kwiaty na poddaszu" Virginia C. Andrews- jw.
20."Piosenki dla Pauli" Blue Jeans- niespodziewany egzemplarz przedpremierowy od Wydawnictwa Jaguar. Dziękuję! [RECENZJA]

Z majowych nowości; cieszę się, że w końcu wydadzą "Mechanicznego księcia", tym bardziej, że polska okładka jest dość ładna (szok!). Planuję też przeczytać "BZKR" Michaela Granta oraz "Nową Ziemię" Julianny Baggott. Do swojej czytelniczej listy dodam jeszcze kilka kontynuacji, bo w tym miesiącu nie zamierzam rozpoczynać wielu nowych serii.

Mechaniczny książę - Clare Cassandra

 A Wy? Macie jakieś książkowe plany?